Kar yağışı alacak iller

20 Aralık 2011 Salı

2012 Emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşı intibak yasası sorgula

2012 Emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşı intibak yasası sorgula.2012 Emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşı intibak yasası sorgulayın.2012 Emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşı intibak yasası sorgulamak için tıklayınız.İşte 2012 Emekli maaşı.2012 Emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşı intibak yasası sorgula.2012 Emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşı intibak yasası sorgulayın.2012 Emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşı intibak yasası sorgulamak için tıklayınız.İşte 2012 Emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşı intibak yasası sorgula...

Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haber ocak 2012.Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haberler.Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haberler için tıkla.Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haberler tıklayınız.İşte Emekli maaşlarına yılbaşı

Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haberler.Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haberler için tıkla.Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haberler tıklayınız.İşte Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haberler...

Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haber.Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haberler.Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haberleri.Emekli maaşlarına yılbaşı zammı İntibak yasası son dakika haberleri için tıklayınız...

Emekli ne kadar zam alacak? Emekli maaşlarına zam Ocak 2012 zammı.Emekli ne kadar zam alacak? Emekli maaşlarına zam Ocak 2012 zammı son dakika.Emekli ne kadar zam alacak? Emekli maaşlarına zam Ocak 2012 zammı haberleri.İşte Emekli ne kadar zam alacak? Emekli maaşlarına zam Ocak 2012 zammı...

Bir süredir üzerinde çalışılan ve 2.7 milyon emeklinin merakla beklediği intibak düzenlemesinde son noktaya gelindi.

Prim gün sayıları aynı olanlar hangi yılda emekli olurlarsa olsunlar eşit maaş alacaklar. Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre, 2000 yılından önce emekli olanların yüzde 80'ine büyümeden pay verilerek maaşlarda yaklaşık 200-250 lira kadar artış yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, teknik çalışmaların Haziran 2012'ye kadar tamamlanacağını belirtirken, ödemelerin 2013'te başlayacağını ifade etti.
BAŞBAKAN'IN GÜNDEMİNDE

Dinlenme sürecinin ardından dün gece Ankara'ya dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın masasındaki öncelikli dosyalardan biri de intibak düzenlemesi. Düzenleme, Başbakan'ın imzasının ardından Bakanlar Kurulu'na sunulacak. SGK Başkanı Fatih Acar, emekli aylıkları arasındaki adaletsizliğin ortadan kaldırılması için 8 model sunulduğunu belirterek, "Hazine, Maliye ve emekli dernekleriyle görüşülerek en adaletli olan sistem bulunmaya çalışıldı. 2.7 milyon emeklimizin dosyalarını tek tek inceleyeceğiz" dedi. SGK Başkanı Acar, intibak düzenlemesine ilişkin şu bilgileri verdi: "Bu seyyanen yapılan bir zam değil. 2000 öncesi emeklilerimizle ilgili büyük tutarsızlıklar var. İmkânlar ölçüsünde bunların ortadan kaldırılması gerekiyor. 3 bin 600 gün prim ödeyen de 9 bin gün prim ödeyen de aynı aylığı alıyor. Asgari aylık 813 lira. Bunu dikkate almadan kişilerin prim gün sayısı, matrahı dikkate alınarak yeniden hesaplanacak."
MAAŞLARA ZAM

İntibak düzenlemesi 2012'de yaşama geçecek. 2000 yılından sonra büyümeden pay alamayanlar pay almaya başlayacaklar. Bu oran yüzde 50-60 düzeyinde planlanıyor. SGK, bu payı vererek intibak sorununu çözmeyi hedefliyor.
Dul ve yetimlerin de maaşı artıyor

Düzenleme ile ölüm aylıklarına da intibak zammı yapılacak. Vefat eden SSK emeklisi üzerinden aylık alan eş, çocuk, anne-baba maaşları da zamlanmış olacak. İntibak zammı, dul ve yetimlere hisseleri oranında yansıtılacak. Yine 2000 yılından önce özürlü olarak emekli olanların da maaşları yükselecek.
Derece ve kademe dikkate alınıyor

Üst gösterge tablosundan aylık veya gelir alanların intibakları, bulundukları derece ve kademelere göre yükseltiliyor. SSK emeklileri için aynı süre çalışıp, aynı prim gün sayısıyla emekli olanların maaşlarının eşitlenmesi öngörülüyor. Yasal düzenlemeyle emekli maaşlarında, ödedikleri prim gün sayısına göre iyileşme olacak. İntibak farklarını kapatmak için yeniden yapılandırmada elde edilen gelirin bir bölümünün kullanılması da planlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memura toplu sözleşme ve zamlar konusunda "Bir mağduriyet olmaz" açıklamasında bulundu. Çelik, gündemi meşgul eden ilaçta indirim konusuyla ilgili de sektör temsilcileriyle görüşeceklerini ve vatandaş açısından bir sorunun olmadığını söyledi.

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çelik, memur konfederasyonlarıyla hükümet arasında yapılacak olan toplu sözleşmeler konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

"Memur, 15 Ocak'ta zamlı maaş alabilecek mi" sorusuna yanıt veren Çelik, "Maaş zamlarının toplu sözleşmeyle olmasından yanayız. Konfederasyonlar da böyle düşünüyor. Herhangi bir mağduriyet söz konusu değil. Toplu sözleşme yasasının çıkma süresi uzarsa, farklar maaşlara yansıtılır. Bizim amacımız bütün mali ve sosyal hakları, toplu sözleşme ile karara bağlamak. Cuma günü Bakanlar Kurulu'nda bu konu gündeme gelecek" dedi.

Son referandumda oylanan Anayasa değişikliklerinde memura toplu sözleşme hakkı da çıkmıştı. Ancak, memurun bu hakka kavuşması için ilgili yasanın çıkarılması gerekiyor.

Memur maaşlarına 2011 yılının ikinci yarısı için yüzde 4 zam yapılmıştı. Memura ayrıca yılbaşında da enflasyondan farkı ödemesi yapılması bekleniyor.
İNTİBAK 'TÜM' EMEKLİLERİ KAPSAYACAK

Çelik, kamuoyunda son günlerde sıkça gündeme gelen İntibak Yasası için ise, bu yasanın 2000'den önceki tüm SSK emeklilerini kapsayacağını ve verilecek maaş farkının 10 lira ile 250 lira arasında olacağını söyledi. Bakan Çelik'in konuşmasında 'tüm' ifadesini kullanması dikkat çekti. Daha önce 'tüm emekliler' kavramı kullanılmıyordu.
İLAÇTA VATANDAŞ AÇISINDAN SORUN YOK

Çelik gündemde olan ilaç fiyatlarındaki indirim konusu ve ilaç firmalarıyla yaşanan sıkıntılar için ise şu açıklamalarda bulundu:

"İlaçta global bütçe 1 milyar TL'yi aştığı için indirim yapılması gerekiyordu. Bu indirime karşı sektörden gelen bir dirençten bahsedilebilir. Ancak, sektörün temsilcileriyle bir araya geliyoruz. Aldığımız kararı yarın kamuoyuna duyuracağız. Ancak bugün itibariyle vatandaş açısından bir sorun yok" dedi.

Emekli maaş zammı Ocak 2012 Emekli zammı (İntibak yasası) öğren.Emekli maaş zammı Ocak 2012 Emekli zammı (İntibak yasası) öğrenin.Emekli maaş zammı Ocak 2012 Emekli zammı (İntibak yasası) öğrenmek için tıklayınız.İşte Emekli maaş zammı Ocak 2012 Emekli zammı (İntibak yasası) öğren...

Emekli maaşlarına zam (İntibak yasası) son dakika Emekli maaşına zam.Emekli maaşlarına zam (İntibak yasası) son dakika Emekli maaşına zam son dakika.Emekli maaşlarına zam (İntibak yasası) son dakika Emekli maaşına zam son dakika haberler.işte Emekli maaşlarına zam (İntibak yasası) son dakika Emekli maaşına zam

İntibak yasası geliyor (son dakika) Ocak 2012 İntibak Yasası son dakika haber.İntibak yasası geliyor (son dakika) Ocak 2012 İntibak Yasası son dakika haberler.İşte İntibak yasası geliyor (son dakika) Ocak 2012 İntibak Yasası son dakika...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma hayatında ve sosyal güvenlik sisteminde yıllardır konuşulan, ancak bir türlü gerçekleşmeyen değişiklikler için kolları sıvamış. İntibakla ilgili çalışmaları tamamlamışlar, toplu görüşmeyle ilgili uyum yasası yolda, öyle anlaşılıyor ki kıdem tazminatlarına ilişkin bir düzenleme de yapılacak.

İşte Bugün gazetesinden Seda Şimşek'in röportajı;

Yıllardır Bursa Milletvekili idi, artık Urfa Milletvekili. Dersim tartışmalarını yakından takip ediyor. "Dersim'de nedeni ne olursa olsun savaş hukukunda dahi olmayan bazı olumsuzlukların yaşandığını hepimiz biliyoruz. Bu yönüyle bizim tarihle hesaplaşmamız değil, helalleşmemiz gerekiyor. Mağdurlar için özür dilemek bir insanlık borcudur. Bu olay bir kamplaşmaya da dönüştürülmemeli. CHP'nin Genel Başkanı bir Dersimli, Kılıçdaroğlu'nun bu konumu şeklen bir özür ifade edebilir, ama bunu dille de söylemelerinde bir mahsur yok, söyleyenleri ihraç etmelerine gerek yok. CHP ile Dersim, atalarıyla partisi arasına sıkışmış bir Kemal Kılıçdaroğlu var, sıkıştığı yerden çıkamıyor" diyor.
İNTİBAK YASASI 1981 YILI ÖNCESİNİ DE KAPSAYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "intibak"ın ayrıntılarını BUGÜN'e açıkladı. Çalışmaların tamamlandığını söyleyen Çelik, toplam 2 milyon 743 bin kişinin yararlanacağı yasanın 1981 öncesi emekli olanları da kapsadığını kaydetti.

İntibakla ilgili çalışmalarınızı tamamladığınızı açıklamışsınız, nasıl bir yöntemle intibak sağlanacak?

Süreleri aynı, primleri aynı olanların maaşlarının hangi yılda emekli olurlarsa olsunlar eşitlenmesini sağlamaya dönük bir düzenleme yapıyoruz. 2000'den sonra çıkan yasal düzenlemelerle emeklilere ülkenin gelişme hızından 2008 yılına kadar yüzde yüz, 2008 yılından sonra ise yüzde 30 bir pay veriliyor. Biz 2000'den öncekilere de gelişme hızından pay yansıtarak intibaksızlığı giderme formülü üzerinde çalışmamızı tamamladık. Bakanlar Kurulu'na gönderiyoruz, orada nihai şekli verilecek.
MAAŞA 250 LİRAYA KADAR YANSIYACAK

1981-2000 arası deniliyordu, intibak 1981 öncesini de kapsayacak mı?

2000 öncesini kapsıyor, 1981 ve 1987'de emeklilikte bir sistem değişikliği olduğu için 1981'i kullanıyoruz. Dolayısıyla 2000'den önceki emeklileri ilgilendiren bir düzenlemedir, 81 öncesi de, 81 sonrası da, 87 süper emekliler, 88-99 arasındaki emekliler de var. 2000 öncesi yaşlılık maaşı alanlar 1 milyon 635 384 kişi, malullük maaşı alanlar 31 bin 258 kişi, ölüm neticesinde bağlanan maaşlı 1 milyon 76 bin 789 kişi olmak üzere toplam 2 milyon 743 bin kişi bu kapsama giriyor.

İntibakla bu kişilerin maaşlarına bir artış yansıyacak mı?

Konumlarına göre 10 TL'den başlayıp 250 TL'ye maaşlara yansımalar olacak, ama vurgulamak lazım, intibak bir zam değildir, hak ettiği halde hak ettiğini alamayanlara hakkının teslim edilmesidir. Bu 2 milyon 743 bin kişinin yüzde 68'i ile yüzde 76'sı bundan yararlanacak, gelişme hızından verilecek olan paya göre bu oran netleşecek. Gelişme hızından verilecek pay daha yüksek olursa yararlanacakların oranı yüzde 76'ya kadar çıkabiliyor, ama ortalama 2 milyon 743 bin kişinin yüzde 70'i bundan yararlanacak.

YÜKSEK AYLIKLAR DEVAM EDECEK

Neden 2 milyon 743 bin kişinin tamamı değil de ortalama yüzde 70'i yararlanıyor?

Çünkü, asgari aylık kontrolü nedeniyle ödedikleri primler asgari ücret seviyesinde olan ve prim ödeme gün sayıları 5 bin günün altında olanlar çok daha düşük aylıklar hak ettiği halde asgari aylık kontrolü nedeniyle sistem tarafından desteklenmiş ve aylıkları belli seviyeye yükseltilerek ödenmiştir. Bu emekliler doğal olarak yansımalardan faydalanamayacak.

Maaşında kayıp olacak olan var mı?

Hayır, kimsenin maaşında kayıp söz konusu değil, ama kimine 10, kimine 40, kimine 100, kimine 250 Lira olacak. Halen ödenmekte olan aylığı daha yüksek olanlara bu yüksek aylıklarının ödenmesine devam edilecektir.

İntibak 2012'de uygulanacak mı?

Teknik boyutları çok karmaşık, onun için 2012'de maaşlara yansıtamıyoruz. 2 milyon 743 bin dosya tek tek incelenecek. Hükümet programında kademeli olarak ödeyeceğimizi söylediğimiz için karşılığını bütçeye koyduk, ama teknik olarak 2012'de bu dosyaları yetiştirmek mümkün değil. En az 10-12 aylık bir çalışma gerekiyor, 2013'e sarkacak demektir. Bakanlar Kurulu bu konuda nihai kararı verecek.
ZAM 15 OCAK MAAŞLARINA YANSIYACAK

Türk-İş Genel Kurulu'nda taşeron işçilik sorununu çözeceğinizi söylediniz, nasıl bir düzenleme yapacaksınız?

Şikayet neyse o çerçevede düzenleme yapacağız. Çalışma saatlerinde sınır yok, 10-12-14 saat çalışan taşeron işçimiz var. Bu kabul edilemez. Bir insan 12 saat, 14 saat çalıştırılır mı? Mesaisi, karşılığı vardır. Yasada düzenlenmiş, buna uyulmadığını görüyoruz. Bir de, bir yıl çalışan kıdem tazminatı hakkına sahip, ama 11 ay çalışanın kıdem tazminatı hakkı yok. Bizim mevzuatımızda 70'li yıllardan bu yana kıdem tazminatı fonu yer alıyor. Fon uygulamasına geçilirse yalnız bir yıl çalışanlar değil, daha az süreli çalışanların da bundan yararlanması imkânı doğacak.

TOPLU SÖZLEŞME YETİŞMEZSE...

Memurlar ocakta zamlı maaşlarını alacaklar mı?

Toplu sözleşme çerçevesinde maaş alacaklar. Eğer yetişmezse Bütçe Kanunu gereği yapılan zamlar memur maaşlarına 15 Ocak'ta yansıyacak.

Toplu görüşmelerde anlaşmazlık halinde başvurulacak Hakem Kurulu konusunda bir anlaşmazlık yaşanıyor. Son durum nedir?

Hakem Heyeti Kurulu'nun kimlerden oluşacağı konusunda konfederasyonlar kendi aralarında anlaşamadıkları gibi bizimle de anlaşma olamadı. Herkes kendi pozisyonuna göre bir hakem heyeti teklifinde bulunuyor. Uzunca tartıştık. Geldiğimiz noktada 4 kamunun, 4 sendikaların vereceği üye, bir kamunun, bir de sendikaların teklif edeceği öğretim üyesi ve bir de başkandan oluşturduk. Başkanın kim olacağı konusunda da farklı görüşler var. Kimine göre Yargıtay 9. Daire, kimine göre Sayıştay, kimine göre Bakanlar Kurulu... Bazı bakan arkadaşlar, toplu sözleşme her 2 yılda bir olacağı için o dönem için "Bakanlar Kurulu belirlesin" görüşündeler. Biz düzenlemeye "Sayıştay Başkanı" olarak yazıp Bakanlar Kurulu'na gönderdik. Bakanlar Kurulu'nda son şeklini alıp, meclise gidecek.
3 YILLIK İLAÇ BÜTÇESİ 2 YILDA AŞILDI

Sağlık harcamalarında nasıl bir seyir var?

Sağlık harcamaları 2002'den bu yana 10 milyardan 45 milyara çıkmış bulunuyor. Sağlığa, hekime erişim kolaylaştı. Yılda 2 kez hekime, sağlık kuruluşlarına giden hasta yılda 8 kez gitmeye başladı. Bunun sürdürülebilir olması için de bazı önlemleri almak gerekiyor. Kahvede otururken biri "dün omzum ağrıyordu, bir doktora gittim, iyi geldi" dediğinde, diğerinin "Öyle mi, benim de omzum ağrıyor, bugün ben de bir gidivereyim" dediği gibi bir kahve muhabbetinden sağlığı çıkarmamız gerekiyor.
1.1 MİLYARLIK AŞIM

İlaç harcamaları bir sıkıntı oluşturuyor mu?

2010-2011-2012 yılları arasında bir global bütçe yapıldı ve bu yapılan bütçede 46 milyar 831 milyon liralık 3 yıllık ilaç harcaması öngörülmüş, global bütçede 2 yılın sonunda 1.1 milyar aşım söz konusu.
GELİR TESTİ UYGULAMASI

Genel Sağlık Sigortası Ocak ayından itibaren devreye girecek, bir sorun var mı?

Şu anda Türkiye'nin yüzde 80-85'i genel sağlık sigortası kapsamında. Geri kalan yeşil kartlılar 9.2 milyon civarında, 1 Ocak itibariyle bunlar da Sosyal Güvenlik Kurumu'na dahil ediliyor, ayrıca sosyal güvenlikten yararlanmayan 4.5 milyon vatandaşımız da genel sağlık sigortası kapsamına girecek. Böylece 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 74 milyon vatandaşımız genel sağlık sigortası kapsamına girmiş oluyor. Ya insanlar prim ödeyip genel sağlık sigortası kapsamında olacaklar ya da imkânları yoksa kamu primlerini yatıracak. 2012'de gelir testi uygulamasına geçilecek. 9 milyon 200 bin yeşil kartlının primini kamu yatıracak, ama gelir testinden sonra sonuçlarını göreceğiz. Dosyalara bakıldığı zaman bu sayı aşağıya düşebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır *

RSS FarFaraa Haber | Son Dakika Haberleri

Seçim Sonuçları | Mobil TV | Otel Pansiyon | Son dakika | Spor Haberleri | Kurtlar Vadisi Pusu | SGK Hizmet Dökümü | Ekonomi Haberleri | Hava Durumu | Gazete Manşetleri